Kærligheden er altoverskyggende og har uendelige afskygninger, men uanset hvor tætte man bliver og hvor længe og/eller intenst man er sammen – ved man aldrig helt præcist, hvad der foregår i éns bedre halvdels indre.
Dette gør sig gældende i alle kærlighedsforhold fra dét, hvor beslægtede sjæle smelter sammen, til dét hvor modsætninger mødes – om det være sig fra den første stormende forelskelse til det par, der har haft en menneskealder sammen. Derfor er kærligheden, midt i al lyksaligheden, osse en kamp med ufatteligt mange nederlag.
Med udgangspunkt i komponisten, tekstforfatteren og musikeren Sting’s sangskat gennem de sidste 40 år, fortælles et utal af historier om kærlighed – kærlighed ikke bare til den eneste ene, men osse til de små ting; til familien; til sig selv; til livet – ja, kort sagt til alt. Og med den indbyggede skyggeside, som hadet pludselig kan manifestere sig som.
Bag cabaretten står makkerparret Jacob Morild og Morten Wedendahl, som osse stod bag succésserne Love Me Do - en Beatles-cabaret & Måske Ku Vi - en Sebastian-cabaret.